
kt ten nie prowadzi do niczego dobrego - przynajmniej z naszej, ludzkiej perspektywy. Jeśli czym prędzej nie zaczniemy działać pro ekologicznie, to może się już niebawem okazać, że będzie za późno i nie będzie już odwrotu, a środowisko naturalne ulegnie degradacji na stałe. Jeżeli nie jest nam obojętne, co się stanie z planetą, na której żyjemy, to powinniśmy włączyć do naszego życia czynności i rzeczy, które będą pomagać naturze. Fotowoltaika bezsprzecznie może nam w tym pomóc. Niejednokrotnie słyszeliśmy wszyscy o tym, jak fantastyczna jest energia odnawialna i dlatego w ciemno warto w nią inwestować. Nie wszyscy w to pewnie uwierzyliśmy, jednak jest to prawda. Kolektory słoneczne są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też płyną z nich korzyści bezpośrednio dla nas, jako ich użytkowników, bowiem uniezależniają nas od dostaw ciepła czy prądu elektrycznego, co jest ich ogromną zaletą.
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak szybko i niebezpiecznie postępuje ocieplenie klimatu, a kolejne lokacje znikają z mapy świata przez nasze bezmyślne zachowanie względem natury. Gdy kilka miesięcy temu pozwoliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
Do wielu ludzi dotarło w końcu
Energia odnawialna jest coraz szerzej komentowanym tematem, i to nie tylko w mainstreamowych mediach. Do wielu ludzi dotarło w końcu, że jeśli nie zadbamy o środowisko, w którym mieszkamy, to wkrótce możemy nie mieć już gdzie mieszkać. Katastroficzne filmy wcale nie wyolbrzymiają spraw tak bardzo, jak my, widzowie, chcielibyśmy w to wierzyć. Niestety, klimat nieustannie się ociepla, kolejne miejsca znikają wręcz z mapy świata, a to wszystko przez niszczycielską działalność człowieka. Oczywiście, potrzeba mnóstwa działań na dużą skalę, by powstrzymać całkowitą degradację środowiska, jednak zwykły, "szary" człowiek, a więc my wszyscy, również możemy przyczynić się do poprawy stanu natury. Fotowoltaika jest czymś, w co możemy zainwestować już dziś. Będzie to niezwykle proekologiczne posunięcie, które - zastosowane na większą skalę - może zmienić wszystko. Kolektory słoneczne dostarczałyby nam do domów ciepło i zaopatrywały go w prąd elektryczny. Czy nie brzmi to wprost fenomenalnie? Ich kupno i instalacja wcale nie należą do skomplikowanych operacji, dlatego warto dać szansę ekologii już dziś.
Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.